A Dél-Alföld híres a gasztronómiájáról - a sokféle nemzetiségnek köszönhetően a hagyományos magyaros ételek mellett igazi helyi - sehol máshol nem kapható - specialitások is fellelhetők! Némelyike boltban nem is kapható, csak a helyiek tudják, ki készíti el őket a legjobban, a hagyományokat követve. A fellelhető recepteket most egy gasztrosorozat keretében megosztjuk Veletek, Kedves Blogolvasóink, válogassatok kedvetekre, próbálgassátok ki őket, ha pedig erre jártok, kóstoljátok meg, hogyan készítik el az itteniek! Most, a disznótoros szezon előtt közzétesszük a 2000. évi millenniumi Csabai Kolbászfesztiválon Fő- és Életmű Díjat kapott Krajcsó Pál békéscsabai hentesmester receptjét a valódi csabai házikolbász készítéséhez! Aki még sosem próbált kolbászt készíteni, ez alapján biztos sikerre számíthat! Aki városban, vásárolt húsból próbálja elkészíteni, nyugodtan vágjon neki, de csak megbízható forrásból beszerzett alapanyagokkal!
Hozzávalók:
10 kg sertéshús vegyesen (comb, lapocka, tarja, dagadó), ha nem elég zsíros, akkor kevés húsos szalonnával kiegészítjük. Legjobb a 150 kg-nál nehezebb, egy évesnél idősebb Mangalica-Berkshire, keresztezett sertés.
20 dkg édes, őrölt, házi paprika, 5 dkg erős, őrölt, házi paprika, 24 dkg asztali só, 3 dkg apróra vágott foghagyma, 2 dkg fűszerkömény (egész)
A legjobb a vastag csabai kolbász készítésére a Karácsony előtti, már hideg idő. A korán reggel levágott disznót megperzseljük, tisztára mossuk, felbontjuk részeire, majd bevisszük egy disznóvágó asztalra. Kicsontozzuk, a húst kis kézi hajtású gépen, 6 mm-es tárcsán megdaráljuk és a fent leírt fűszerekkel még melegen összegyúrjuk. (Ilyenkor jobb a hús kötőereje, jobban összetart!) Gyúrás után kivisszük a hidegre, nagyon tiszta asztallapra terítjük széjjel, 10 cm vastagon. A mikor a hús már hideg, visszavisszük és 10-es, 20-as géppel, ami már tölcsérrel van ellátva, sertés vastagbélbe töltjük és bekötjük úgy, hogy minden szálat külön-külön füstölő botokra helyezhessünk. Majd a kamrában lévő kolbászállványra helyezzük. A kamra huzatos és plusz 6 foknál melegebb ne legyen! 48 óra múlva visszük a szellős füstölőbe, vagy szabadkéménybe. Hat napon át, lassan füstöljük, száraz bükkfa fűrészporral, arra nagyon vigyázva, hogy plusz 12 C foknál ne legyen magasabb a hőmérséklet! Füstölés után bevisszük a kamrába, ahol plusz 18 foknál érik. Három hónap alatt teljesen beérik a finom, valódi csabai vastag házikolbász.
Forrás: Csabai Kolbászfesztivál
Jó gyúrást!
darmi